2014. július 18., péntek

Hiba a Csillagainkban?

"A világ egy mélységesen igazságtalan hely, ahol a szenvedés igazságtalanul oszlik el"


Számomra teljesen érthető, miért a "Csillagainkban a hiba" címet választotta John Green Hazel és Augustus történetéhez. Adott két fiatal, akik a súlyos rákbetegek önsegítő csoportjában ismerkednek meg egymással. Hazel Grace Lancaster-nek (Shailene Woodley), akinek szoros társa egy hordozhatós oxigénpalack,  a élete utolsó fejezetét írták meg diagnózisa által, Augustus Waters-nek pedig már amputálták a lábát. 
Kapcsolatuk rendkívül különleges, mivel mindketten tudatában vannak, hogy az életük véges, hamarosan búcsút kell mondjanak a világnak, de tudják, hogy a szerelmük örökké tart.



Az életünk legtöbbször igazságtalan, ezt személyesen is tapasztalhatjuk. A saját sorsunkat megpróbálhatjuk irányítani, ám a csillagokban sok mindent megírtak már előre - ezeken nem tudunk változtatni. Így van ezzel Hazel és Gus is, akiknek a betegsége sajnos gyógyíthatatlan....ám mégis rájuk talál a szerelem.

Ti gondolkodtatok már azon, hol van a hiba? A csillagainkban vagy bennünk? 
Lássuk, az író miért választotta ezt a címet!

Kérdés: Miért ezt a címet választotta, és hogyan kapcsolódik ez a történethez?
John G.:  Nos, Shakespeare Julius Caesar-jában elhangzik egy mondat egy római nemes szájából: "A hiba, kedves Brutus, nem a csillagainkban van, hanem bennünk, mivel alárendeltek vagyunk.
A színdarabban ez az idézet tökéletesen érthető - ennek a két fickónak nem kell szenvednie az igazságtalan sorstól, úgy döntöttek, ők fogják vezetni a saját sorsukat.
Ez az idézet újra és újra beszédben forog, és tulajdonképpen mára már egy mondás lett belőle, hogy a hiba nem a csillagokban van (vagyis sors/ szerencse/ bármi más), hanem egyes emberekben.
Nos, ez természetesen képtelenség, mert rengeteg hiba van a csillagainkban. A világ egy mélységesen igazságtalan hely, ahol a szenvedés igazságtalanul oszlik el, és minden regényemben, különösen ebben, igyekszem megtalálni a módját, hogyan éljük őszintén ebben a világban és remélhetőleg az univerzum ránk nézve hideg és fájdalmas közömbösségének figyelmen kívül hagyása/ megtagadása nélkül.
"Összeegyeztetni magunkat a hibáinkkal" egy nagyon nagy probléma számomra, de nem csak egy elvont filozófiai probléma, hanem olyan probléma, amit meg kell oldani ahhoz, hogy minden nap felöltözzünk, megmossuk a fogunkat és megpróbáljunk egy teljes, eredményes életet élni.
Nos, nem mondhatom, hogy az univerzum közömbös a számunkra, de azt hiszem, ahogyan a világegyetem kinéz, és ahogyan kinézne, ha teljesen közömbös lenne a számunkra, nagyon hasonlít, ha ennek van értelme...
(Forrás: John Green hivatalos oldala, Fordítás: Alexandra Big)


Rengeteg ember nincsen tisztában avval, hogy  nagyon sok olyan "hiba" lehet bennünk, amit csak és kizárólag a csillagainknak köszönhetünk. A mai világban az emberek átgázolnak egymáson, kevesen vannak, akik segítenek a rászorulókon, inkább lenézik őket, és még jobban beléjük rúgnak... Ám mégis sokszor sikeresebbek, mint a többi "átlagember", hogy említsek néhány példát:


"Hibák" a Csillagainkban:

  • Anorexia, cukorbetegség 
 
Amy Winehouse (anorexia)
Halle Berry (cukorbetegség)


  • Rákbetegség, daganat
 
Lance Armstrong

  • Depresszió
 
Britney Spears

  • Más bőrszín
 
Will Smith

  • Más nemzetiség

Elvis Presley
Amit megtanulhatunk John Green történetéből, az az, hogy teljesen mindegy, milyenek a körülményeid, milyen vagy kívülről, ha belül csupa szív emberrel találkozhatunk. Próbáljuk meg elfogadni egymást, és akiken segíteni kell, azokat segítsük.
Lehet súlyos betegséged, tartozhatsz más nemzetiséghez, lehet más a bőrszíned, de ne feledd: ugyanolyan teljes és sikeres életet élhetsz, mint bárki más.

Remélem, tetszett a cikkem! Feltétlen írjátok meg kommentben, ti is így gondoljátok-e, és osszátok meg velem további gondolataitokat! :)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése